Gårdsnamn/platser

Klicka på bokstaven till den ort du söker. Personerna som står under varje gårdsnamn/by/ort var antingen födda, bosatta eller döda på denna plats.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Å Ä Ö

Gamleby (H)
Ramberg Gunnar  - 
Gamleby (H) Baldersrum
Johansdotter Elsa Catharina  1775-1854 
Johansdotter Anna  1716-1793 
Larsdotter Karin  -1736 
Nilsson Olof  -1710 
Olofsson Johan  1708-1778 
Gamleby (H) Himmelsrum
Jansdotter Anna Lovisa  1837-1903 
Larsdotter Anna Brita  1787-1854 
Gamleby (H) Häckenstad
Andersson Gabriel  -1730 
Gabrielsdotter Karin  1697-1763 
Olofsdotter Anna  1668-1736 
Gamleby (H) Kallåker
Henriksdotter Kerstin  1693-1764 
Larsdotter Brita  1742-1791 
Nilsdotter Kerstin  1712-1747 
Nilsson Per  1703-1756 
Persdotter Maja  1770-1822 
Persson Lars  1693-1767 
Persson Per  1733-1783 
Gamleby (H) Löckerum
Börjesson Per  - 
Jansson Jan Gustaf  1811-1891 
Johansson Jöns  1752-1812 
Jönsdotter Karin  1717-1779 
Persdotter Anna  - 
Persson Börje  - 
Örberg Per  1695-1742 
Gamleby (H) Ramstad
Jakobsdotter Elin  165(2)-1723 
Mårtensdotter Elisabeth  -1750 
Mårtensson Per  - 
Nilsson Johan  1676-1767 
Persson Mårten  165(2)-1724 
Gamleby (H) Rummelsrum
Andersdotter Brita Lotta  1811-1880 
Andersdotter Karin  1705-1768 
Esbjörnsson Nils  -1719 
Johansdotter Cicilia  1731-1792 
Larsdotter Elisabeth  -1702 
Gamleby (H) Rödja
Andersson Reinhold  1822-1893 
Johansson Sven  1727-1797 
Persdotter Brita Catharina  1798-1889 
Persdotter Brita  1733-1790 
Persson Nils  1635-1705 
Svensson Johan  1701-1776 
Svensson Peter  1765-1813 
Gamleby (H) Skramstad
NN Nils  -168(8) 
Gamleby (H) Smedstorpet
Matsdotter Anna Maria  1782-1861 
Månsdotter Brita  1734-1797 
Törnbuske Mats  1731-1789 
Gamleby (H) Sothem
Jönsdotter Margareta  1706-1788 
Ramberg Elsa  167(6)-1754 
Trulsson Jöns  -1709 
Gamleby (H) Synestad
Göransson Jakob  1716-1784 
Jakobsson Göran  1663-1735 
Johansson Anders  1795-1823 
Persdotter Karin  - 
Gladhammar (H) Vassbäck
Hjalmarsson Margit  1909-1983 
Gotland (I)
Gahne Olof  - 
Larsson Per  - 
Lokrén Johannes  - 
Mårtensdotter Catharina  1743-1743 
Mårtensson Nils  - 
Persdotter Catharina  - 
Gotland (I) Alskog
Alschovius Beata  1710-1776 
Didrichdotter Maren  -1658 
Gotland (I) Alskog prästgård
Alschovius Andreas  1678-1734 
Alschovius Mattias Theodori  1644-1725 
Gotland (I) Barlingbo
Lauritzen Brönsinus Nils  1596-1680 
Gotland (I) Bunge
Olofsson Rasmus  1672-1742 
Persson Rasmus  - 
Rasmusdotter Christina  1700-1770 
Rasmusdotter Metta  1717-1789 
Rasmusson Per  - 
Gotland (I) Bunge, Hultungs
Kalström Edla Maria Lovisa  1882-1970 
Kalström Nils Edvard  1850-1940 
Gotland (I) Burs
Mårtensdotter Catharina  1650- 
Nilsson Mårten  - 
Gotland (I) Bäl
Gahne Dorothea  - 
Gahne Pors Jens  -1670 
Olofsdotter Margareta  -1657 
Gotland (I) Dalhem prästgård
Dalman Nils  1669-1753 
Godtman Elisabeth  -1736 
Gotland (I) Eksta
Bander Lars  -1663 
Gotland (I) Eksta prästgård
Bander Catharina  - 
Gotland (I) Endre
Hanstén Maria Elisabeth  1743-1810 
Gotland (I) Etelhem
Möller Anna  1799-1874 
Möller Christian  1740-1806 
Gotland (I) Fleringe
Jakobsson Jakob  1772-1839 
Larsdotter Elin  1730-1808 
Nilsdotter Christina  1768-1838 
Persdotter Anna Katarina  1805-1878 
Ringbom Johan  1803-1866 
Gotland (I) Fleringe, Grodda
Köhler Helena Catharina  1773-1802 
Köhler Mattias  1750-1784 
Larsdotter Anna  1785- 
Olofsson Lars  1736- 
Gotland (I) Fleringe, Hau
Ringbom Hugo  1900-1986 
Gotland (I) Fleringe, Lunderhage
Jakobsdotter Catharina  1764- 
Lundgren Anna Sofia  1836-1911 
Lundgren Lars  1809-1848 
Mathiasson Mathias  - 
Gotland (I) Fleringe, Nors
Enström Charlotta  1863-1949 
Hansdotter Sofia  - 
Persson Per  -1838 
Gotland (I) Fleringe, Trelge
Ringbom Johan Niklas  1839-1925 
Gotland (I) Fårö, Bondans
Eskilsson Rasmus  1707-1761 
Eskilsson Rasmus  -1691 
Olofsdotter Christina  1675-1746 
Rasmusdotter Christina  1733-1812 
Rasmusson Eskil  1680-1752 
Gotland (I) Fårö, Broa
Broman Jakob  1743-1822 
Christensson Lars  1711- 
Jakobsdotter Gertrud  1779-1853 
Jakobsdotter Stina Lisa  1773-1852 
Jakobsdotter Gertrud  1723- 
Larsdotter Anna  1755-1813 
Mikaelsson Stefan  - 
Persson Lars  1729-1809 
Stefansson Per  1700-1753 
Gotland (I) Fårö, Broskogs
Larsson Mikael  1703-1779 
Christoffersdotter Maria  1702-1773 
Christoffersson Mikael  - 
Kalström Emelie  1908-2003 
Kalström Oskar Albert  1875-1957 
Michelsdotter Anna  1744-1781 
Mikaelsdotter Margareta  1725-1770 
Mikaelsson Lars  - 
Olofsdotter Anna Kajsa  1805-1879 
Gotland (I) Fårö, Butleks
Larsson Rasmus  1701-1764 
Persdotter Helvig  1706-1781 
Rasmusson Lars  1735-1810 
Gotland (I) Fårö, Dämba
Christoffersson Mickel  - 
Jakobsdotter Anna Stina  1809-1857 
Jakobsson Jakob  1777-1851 
Jakobsson Olof  1780- 
Mickelsdotter Butvi  -1692 
Olofsdotter Catharina  1746-1794 
Rasmusson Olof  1715-1761 
Ringbom Ebba  1936- 
Gotland (I) Fårö, Hammars
Christopherson Per  1734-1782 
Christophersson Per  1790-1857 
Hamberg Lars Petter  1821-1896 
Michelsdotter Maria  1791-1859 
Mickelsdotter Gertrud  1767-1824 
Pehrsson Christopher  1763-1831 
Gotland (I) Fårö, Kalbjärga
Hansdotter Elisabeth  1713-1757 
Hansdotter Catharina  1725-1784 
Hansson Mikael  1710-1765 
Kalström Mikael  1814-1885 
Kalström Johan Petter  1843-1924 
Kalström Nils  1810-1880 
Michelsdotter Barbara  1735-1806 
Mikaelsdotter Catharina  1758-1827 
Mikaelsson Hans  1683-1763 
Nilsdotter Margareta Magdalena  1781-1825 
Nilsson Michel  1699-1763 
Rasmusdotter Christina  1685-1767 
Öström Carolina  1845-1936 
Öström Mikael  1803-1876 
Gotland (I) Fårö, Lansa
Båtelsson Olof  1719-1772 
Hamberg Albertina  1854-1932 
Hansdotter Christina  1776-1812 
Johansdotter Kristina Albertina  1826-1895 
Larsdotter Christina  1789-1873 
Larsson Hans  1736-1820 
Mårtensdotter Helena  1755-1832 
Olofsdotter Butvid  1688-1763 
Olofsson Lars  1706-1765 
Olofsson Lars  1763-1797 
Rasmusson Johan  1798-1853 
Rasmusson Båtel  1687-1758 
Gotland (I) Fårö, Lassor
Jakobsson Lars  - 
Jakobsson Nils  1752-1808 
Larsdotter Anna  1689-1771 
Mulin Maria  1724-1806 
Mulin Michel  - 
Persson Jakob  1717-1774 
Gotland (I) Fårö, Lauter
Ögren Anna Maria  1807-1889 
Ögren Lars  1779- 
Gotland (I) Fårö, Lilla Gåsemora
Christoffersdotter Stina Caisa  1783- 
Christoffersson Mikael  1725-1800 
Christoffersson Jakob  1728-1804 
Mikaelsson Christoffer  1756-1806 
Mikaelsson Christoffer  1700-1778 
Gotland (I) Fårö, Långhammars
Christophersdotter Margareta  1759-1826 
Michelsson Rasmus  1720-1771 
Rasmusson Michel  1754-1818 
Gotland (I) Fårö, Marpes
Nilsdotter Margareta  1725-1787 
Rasmusdotter Margareta  1735-1803 
Gotland (I) Fårö, Nors
Hansdotter Helena  1713-1759 
Jacobsdotter Magdalena  1701-1784 
Jacobsson Olof  1705-1757 
Jakobsdotter Butvid  1699-1781 
Larsson Rasmus  1766-1821 
Mikaelsdotter Barbara  1674-1751 
Olofsdotter Anna  1738-1819 
Olofsson Jakob  - 
Gotland (I) Fårö, Nystugu
Persdotter Catharina  1681-1753 
Rasmusson Per Nystugu  - 
Gotland (I) Fårö, Ringvida
Christopherson Christopher  1726-1765 
Gotland (I) Fårö, Simunds
Jakobsdotter Catharina  -1737 
Olofsdotter Catharina  1725-1792 
Olofsson Olof  1696-1760 
Gotland (I) Fårö, Stora Gåsemora
Båtelson Mickel  1722-1771 
Båtelsson Per  -1743 
Mickelsdotter Gertrud  1692-1768 
Persdotter Birgitta  1707-1776 
Gotland (I) Fårö, Stora Hoburga
Christoffersdotter Catharina  1726-1817 
Christoffersson Lars  1667-1745 
Christoffersson Mikael  1724-1770 
Larsson Christoffer  1700-1770 
Mikaelsson Johannes  1765-1834 
Gotland (I) Fårö, Verkegårds
Berntsdotter Christensa  1698-1780 
Persdotter Margareta  1740-1789 
Gotland (I) Garde
Gardea Elisabeth  - 
Hansdotter Magdalena  1763-1837 
Jönsson Hans  1705-1780 
Larsdotter Kirsti  -1771 
Nilsdotter Magdalena  -1630 
Povelsdotter Anna  -1630 
Gotland (I) Garde, Frindarve
Hansdotter Malena  -1758 
Hansson Hans  1735-1784 
Olson Sören  1702-1764 
Sörensdotter Malena  1736-1765 
Gotland (I) Hablingbo
Jöransdotter Gunilla  -1713 
Gotland (I) Hangvar
Andersdotter Maria Catharina  1739- 
Wilk Andreas  1767-1812 
Wilk Lena Lisa  1799- 
Wilk Lars  1740-1809 
Gotland (I) Hejde
Heideus Olaus Nicolai  -1692 
Gotland (I) Hejnum
Herculesdotter Johanna  1654-1691 
Gotland (I) Hellvi
Folenberg Anders  1710-1769 
Lilla Ihre Jakob  - 
Gotland (I) Lummelunda
Hansdotter Agneta  - 
Lundberg Mårten  -1675 
Lundbjers Elin  1629-1703 
Gotland (I) Lärbro
Dalman Helena  1707-1776 
Gotland (I) Othem
Enström Karl Petter Johan Nicklas  1833-1910 
Hanstén Anders  - 
Hanstén Samuel  1702-1767 
Hanstén Samuel  -1680 
Åkerman Helena  1680- 
Gotland (I) Roma
Fl˙chtig Olof  1722-1787 
Hansdotter Christina  1726-1778 
Gotland (I) Roma, Ajmunds
Enström Johan (Jacob)  1796-1874 
Olofsdotter Margareta  1749-1831 
Persdotter Catharina  1707-1777 
Persson Stefan  1739-1823 
Persson Stefan  1662-1748 
Stefansson Per  1695-1743 
Gotland (I) Rute
Dinesson Mattias  1744- 
Jörgensdotter Dorothea  - 
Larsson Olof  -1756 
Ringbom Karl Petter  1864-1928 
Gotland (I) Sanda
Jönsdotter Brita  1666-1742 
Gotland (I) Stenkyrka
Larsdotter Catharina  1736-1808 
Larsson Tillskepps Christian  1750-1789 
Gotland (I) Stånga
Mickelsdotter Maren  1627-1705 
Gotland (I) Vall prästgård
Gardeus Nils  1584-1661 
Jensen Lauritz  -1593 
Gotland (I) Visby
Davidsson Hercules  -1689 
Göransson Hans  - 
Hansdotter Elin  - 
Heinertsdotter Catharina  - 
Kollmeijer Anna Dorothea  1682-1754 
Kollmeijer David  -1703 
Köhler Hans  1617-1668 
Köhler Mattias  1648-1714 
Köhler Mattias  -1665 
Schmidt Christina  - 
Gotland (I) Vänge prästgård
Köhler Mattias  1703-1758 
Gotland (I) Öja
Åkerman Lars  1652-1687 
Gryt (E)
Jonsdotter Maria  - 
Jonsson Sven  1751-1818 
Wittlock Jon  -1751 
Gärdserum (E)
Persdotter Ingeborg  1664-1735 
Gärdserum (E) Broddebo
Ingesdotter Sara  - 
Ingesson Nils  1694-1777 
Nilsson Inge  1641-1723 
Nilsson Per  1722- 
Persdotter Helena  1758-1820 
Gärdserum (E) Prästgård
Andreae Sveno  -1610 
Gelsenia Margareta  1663-1733 
Gelsenius Andreas Thoreri  1611-1677 
Gärdserum (E) Stora Ved
Eriksson Johan  1671-1718 
Johansson Petter  1714-1764 
Jonsdotter Ingrid  1672-1763 
Gärdserum (E) Tingetorp
Persdotter Maria  1750-1814 
Trybom Anders  1684-1727 
Trybom Hans  1661-1736 
Gärdserum (E) Åsebo
Andersdotter Kerstin  1723-1801 
Persdotter Malin  1687-1780